Ako sporiť? Ponožky radšej noste :-)

Predstavte si váš prvý deň na dôchodku.

Je piatok ráno, zobudíte sa a v posteli začnete premýšľať, čo budete robiť cez víkend. Pôjdem s vnúčatami na kúpalisko? Alebo im kúpim hračky, aby sa potešili? Pôjdem na výlet alebo si pozriem nejaký zájazd do zahraničia? Zrazu niekto zaklope. Vstanete, otvoríte a vidíte poštára, ktorý vám priniesol váš prvý dôchodok. Otvoríte obálku a suma je viac ako prekvapujúca. Poštár vám priniesol 1/3 vašej čistej mzdy. 
V tej chvíli je výlet s vnúčatami na kúpalisko len zahmlená ďaleká predstava a odrazu premýšľate, či skôr dáte na nájom alebo lieky či potraviny…

Nie príliš dobrý prvý deň dôchodku však?
Ak ste mladý, máte dobrú prácu, priateľov, koníčky, asi ťažko sa budete zaoberať myšlienkou na sporenie si na starobný dôchodok. Myslíte skôr na to, ako si rýchlo nasporiť na nové topánky či telefón 🙂 Ešte mám dosť času, veď mám rodičov, čo mi sporia…
Ale ani keď máte 25, vaše myšlienky nesmerujú k úspore. Kupujete práve byt, riešite hypotéku, nový nábytok, auto. Teraz na to nemám zvyšné peniaze…
A čo 35? Prišli deti, treba im platiť školu, krúžky…
Čo 55? Deti vyrástli, platíme svadby, o chvíľu prídu vnúčatá…
A zrazu je tu poštár s našim dôchodkom.

Podľa prognóz štatistického úradu bude v roku 2036 až 80 % dôchodcov na hranici chudoby.
Ako by ste sa zachovali teraz, ak by ste mali 18?
Mám kopec známych, ktorí sú v produktívnom veku a sporiť ani neuvažujú. Bývajú u rodičov, prípadne v podnájme a všetky voľné prostriedky vynakladajú na rôzne – často nepotrebné veci, ktoré nemajú hlbší význam. Neriešia, či dajú za výber z bankomatu tri eurá, kedže vyberali z inej banky alebo, že taxík stál 5, keď tú istú trasu mohli ísť MHD. A pritom tajomstvo úspešného sporenia je v systematickom odkladaní si peňazí.

AKO TEDA SPORIŤ?

Na sporenie nepotrebujete žiadne zložité výpočty.
Stačí použiť zdravý sedliacky rozum a minúť menej ako zarobiť 🙂 Podstatou úspechu je sporiť z toho, čo človek zarobí, nie z toho, čo mu ostane.
Moja babka hovorila: Najprv zaplať to čo musíš a so zvyškom gazduj. A ja pridávam:

V deň výplaty si odlož 10 % príjmu.

Ak máš napnutý rozpočet, odlož si hneď 25 eur a každý deň si daj do pokladničky jedno euro. Na konci roka je to 665 eur 🙂

Takto nastavený presun peňazí vám zabezpečí, že budete musieť „prežiť“ len so sumou, ktorú máte na účte. Dá sa na to rýchlo zvyknúť a časom si ani nebudete uvedomovať, že sa vám “samo“ sporí v deň výplaty. Úplný hight level je, keď si tých 10% presúvate na sporenie, ku ktorému nemáte okamžitý prístup. Najlepšie na účet v inej banke, ku ktorému nemáte kartu alebo investície do fondov, kde prevod trvá pár dní 🙂 Je to zaručený spôsob ako si ochrániť svoje vlastné peniaze pred sebou samým a vlastnou rýchlou a neuváženou kúpou tovaru, ktorý vlastne ani nepotrebujete.
Verte mi, viem o čom hovorím 🙂

Často počujem vetu: Ja ani neviem, kde som minul celú výplatu, neodložil som nič a ani nič nemám, nemám z čoho sporiť. Práve toto je situácia, ktorú treba zmeniť.
Keď som bol mladší, podstatne mladší ako dnes, nechápal som, prečo si moja mama zapisuje do zošita každý jeden výdavok. Všetko, čo platila, kam dala peniaze, čo kúpila. Už vtedy vedela, že mať presný prehľad o príjmoch a výdajoch v rodine je mimoriadne dôležité. Ak neviete, na čo míňate najviac peňazí, neviete ani na čom môžete začať sporiť. Dokonca si tie zošity odklada a dnes je častokrát vtipné, keď ich otvorí a začne čítať, čo koľko stálo 🙂 Dnes už nemusíme mať zošit na zapisovanie.
Existuje mnoho aplikácií, ktoré nám výdavky strážia / Spendee, Rodinny rozpočet/. Telefóny máme v ruke stále. Vieme si nastaviť rôzne rozpočty, výdaje, platby.

Vráťme sa teraz do postele. Zvoní poštár, dáva vám dôchodok – 1/3 vašej čistej mzdy, ale vás to netrápi, pretože máte ďalších 468 € zo sporenia.
Je to lepší pocit ?

Moje výpočty nájdete tu.

autor: Tomáš Buzogaň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *