Ako si vybrať toho správneho finančného poradcu?

Ak natrafíte na dobrého finančného poradcu, získate partnera na celý život. Tu je 7 rád, ako si vybrať toho správneho

Je ich niekoľko tisíc nevnímajúc pracovníkov bánk, poisťovní či dokonca predajcov rôznych služieb. Všetci radia, navrhujú, ponúkajú. Ako si však v tak obrovskom množstve ľudí vybrať toho správneho človeka? 

Tu je pár rád ktoré určite musíte vedieť pred tým ako sa stretnete s finančním poradcom.

1. Zlá skúsenosť

Zlé skúsenosti klientov často krát vyplývajú z kontaktu s neskúsenými alebo príliš „horlivými“ agentmi. Klient sa ťažšie dostane ku skúsenému finančnému sprostredkovateľovi hlavne preto, že skúsení sprostredkovatelia majú svoju klientelu a teda neznámych ľudí nekontaktujú tak ako nováčikovia. Ak si hľadáte svojho poradcu ideálne je stretnúť sa s niekoľkými a zistiť aký majú prístup k práci (napríklad tým že si necháte vypracovať finančný plán) a vybrať si poradcu ktorý vám vyhovuje po odbornej aj osobnostnej stránke. Dobrý sprostredkovateľ nebráni klientom aby sa stretli s inými. Mnohokrát ich vyzýva aby sa s nimi stretli s tým, že priznajú že svojho poradcu majú ale radi si vypočujú jeho ponuku. Tú potom preberú so svojim poradcom.

2. Úspora času

Hľadať na internete ponuky poisťovní alebo najlepšie úrokové sadzby alebo nebodaj navštevovať pobočky sa nikomu nechce. Voľný čas si vieme predstaviť aj príjemnejšie. Poradca pracuje na dennej báze s informáciami a má analytické zázemie. Pripraví vám návrh riešenia. Nestojí vás to nič a k ničomu sa nezaväzujete.

3. Úspora nákladov

Lacnejší produkt je len jedna možnosť ako ušetriť náklady. Keďže poradca spolupracuje s finančnými inštitúciami klientom má možnosť vyjednať lepšie podmienky než aké by ste získali vy sami.

4. Prístup finančných inštitúcií

Finančné inštitúcie neriešia poradenstvo vôbec. Ich cieľom je naplniť daný mesačný plán na svojich dopredu jasne daných produktoch. Ak sa plán neplní začína hon na klientov. Predajú čokoľvek komukoľvek ak nechcú prísť o prémie. váš finančný poradca sa líši v tom, že chráni vaše záujmy a je aj jeho záujem, aby vám vybral vhodný a hlavne potrebný finančný produkt. Nezabudnite: dobrý finančný poradca vám predloží pre vás tú najvhodnejšiu ponuku zo všetkých inštitúcií. Za služby finančného poradcu neplatíte. Jeho odmena je vyplatená až po uskutočnení obchodu od finančnej inštitúcie, nie od vás.

5. Má dobré referencie od klientov

Poradcu by vám mal odporúčať známy ktorému dôverujete. Začínajúci sprostredkovatelia ale žiadne referencie nemajú. Na ich činnosť by teda mal dohliadať skúsený starší kolega. Kvalitnému poradcovi reklamu robia jeho klienti. Zadajte si jeho meno do googlu a zistite o ňom čo najviac referencií. Ak má svoju webovú stránku určite si ju pozrite. Celkový dojem z jeho názorov a vyjadrení vám pomôže pri rozhodovaní. Nezabúdajte že čím viac referencií máte, tým je väčšia šanca, že budete s jeho službami spokojný aj vy.

6. Preverte si ho. 

Všetci agenti sú registrovaní Národnou bankou Slovenska a práve registrácia je dôkazom o oprávnenosti podnikať vo finančnom sprostredkovaní. Každý agent má vlastné registračné číslo, ktoré má klient poznať. Samostatní finanční agenti podliehajú priamemu dohľadu Národnej banky Slovenska, ktorá im na činnosť udeľuje povolenie a číslo povolenia je tiež vo verejne prístupnom registri Národnej banky Slovenska https://regfap.nbs.sk/search.phpNie každý finančný agent má oprávnenie uzatvárať všetky typy zmlúv. Ak v registri vyjde, že poradca iba predáva úvery, nekupuje od neho žiadne poistenie či investičné produkty. Okrem riadneho predstavenia sa, musí sprostredkovateľ povedať, pre ktorú organizáciu pracuje a ktoré finančné inštitúcie zastupuje. Ako potenciálnemu klientovi vám musí umožniť preverenie tejto spolupráce. 

7. Buduje dlhodobý vzťah. 

Finančný agent musí ponúknuť klientovi dlhodobú starostlivosť a servis. To znamená, že ho môžete kontaktovať vždy, keď to potrebujete. Je jedno, či je vašim cieľom nový byt, dovolenka alebo lepší dôchodok. Na takéto veci treba myslieť celé roky dopredu.

Autor:
Tomáš Buzogaň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *