Prvé kroky po škole

Po vytriezvení z úspešného absolvovania školy a prvého zamestnania Vám chcem zablahoželať, že ste sa zapojili do celoeurópskeho „Projektu 40″. Ak netušíte čo to je, rád Vám to priblížim: 40hodín týždenne, 40 rokov a 40% zo mzdy. Ak som Vás šokoval, tak s tým čím skôr treba niečo urobiť.

Vráťme sa ale na začiatok, aby sme si pripomenuli, čo je potrebné urobiť po prvom zamestnaní. V prvom rade by ste sa mali zapojiť do 2. piliera.  Je to do šiestich mesiacov, nestojí Vás to nič a polovička z dôchodkového odvodu pôjde na Váš špeciálny účet. Ak ste videli svoju výplatnú pásku, tak ostatné peniaze z toho čo zamestnávateľa stojíte, idú štátu. A nie je to málo. Tie peniaze viete „zachrániť“.

S prvými výplatami Vám pravdepodobne rodičia povedia, že Vám platili nejaké sporenie alebo poistenie a máte si ho teraz platiť sami. Musím podotknúť, že takéto zmluvy sú robené pre študentov a nie pre pracujúcich. Pravdepodobne budú konkurenčne a dobovo pozadu. Treba si ich nechať preveriť špecialistom, aby ste už svoje ťažko zarobené peniaze nemíňali na niečo, čo nepotrebuje alebo čo je neefektívne. Ak ste žiadne zmluvy nezdedili, najlepšie čo môžete urobiť, je poradiť sa so špecialistom, ktorý sa zaoberá finančným plánovaním. Spoločne si  prejdete svoje príjmy, výdavky a taktiež PROJEKT 40 ako ho čo najvýhodnejšie prežiť.

Je to dosť dôležité. Som smutný a nahnevaný, keď sa stretávam s ľuďmi pár rokov po škole a nachádzam dlhy, nevýhodné zmluvy a zlé finančné rozhodnutia. Ešte pred pár rokmi by som neveril, aká nízka je finančná gramotnosť aj vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Čas už nevrátite…

Autor:
Ing. Peter Gomboš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *